• İnternet Sitemiz Yayında

  Özel Güneş Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği internet sitesi yayına girmiştir.    

 • Güneş Diş Facebook Sayfası

  Özel Güneş Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği facebook sayfasındagüncel haber ve duyuruları bulabilirsiniz.    

Protez

Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir. Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır.

Ağız ve diş protezlerini başlıca 3 grupta toplayabiliriz.

1- Sabit (bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar)

 • Porselen kronlar - köprüler
 • Metalsiz estetik porselenler
 • Postcore(poskor-dişin içine çivi uygulanır) protezler

2- Hareketli (tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler)

 • Tam damak protezleri
 • Bölümlü protezler
 • Hassas tutuculu protezleroverdenture protezler (dişlerin köklerinden faydalanılır)

3. İmplant destekli Protezler

 • İmplant üstü hareketli protezler
 • İmplant üstü sabit protezler

Protez tedavilerinde ağızda kalan dişleri mümkün olduğunca koruyarak ve gerekirse implantlarla destekleyerek estetik diş hekimliği çerçevesinde yapılan çalışmalar günümüzde çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Sabit protezler ağzımızdaki kendi dişlerimiz gibi diş fırçası ve diş macunu yardımı ile temizlenir ve mutlaka her 6 ayda bir kez hekiminiz tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Hareketli protezlerin temizlenmesi bir takım temizleme ajanları ile yapılmaktadır. Su içerisine konan efervesan tablet vasıtasıyla protezler temizlenmektedir. Eğer protez temizleme ajanı mevcut değilse diş fırçası ya da protez fırçası ile protez temizlenebilir. Bunun yanında bölümlü hareketli protezler ağızdan çıkarılıp, ağızdaki mevcut dişler temizlendikten sonra protez temizlenip yerine takılabilir. Ancak total protezlerde hastanın dişleri çıkarıp ağzını çalkalaması kafidir.

Protez kullanımına adaptasyon

Protezlere alışmak biraz zaman isteyen bir konudur. Çok iyi yapılmış protezlerde bile bu durum insanların kişiliklerine göre değişen bir süreçtir. Bu süreçte hastaların ağızlarına ufak lokmalar alması, dudaklarını açmadan yemekleri yavaş yavaş çiğnemeleri gerekir. Başlangıçta ağızlarının her iki tarafına da lokmayı koyarak iki taraflı çiğnemelerinde yarar vardır. Protezlerin takıldığı ilk günlerde yumuşak yiyecekler yenmesi tercih edilir.

Protezlerin vuran yerleri varsa buraları hekim tarafından düzeltilecek ve hastalar rahat ettirilecektir. Total protezlere alışmak ve onları sanki kendi organları imiş gibi algılamak genel olarak 4-6 hafta ister. Hastaların bu süreyi hekimlerinin önerilerini dikkate alarak geçirmeleri, en önemlisi protezlerini kullanacaklarına dair "kararlı" olmaları, sebat etmeleri gerekir.

Hemen pes edip protezleri çıkarmamalıdır. Bu durum özellikle eski protezleri olan hastalar için söz konusudur. Çünkü en ufak bir vurukta hemen yenilerini çıkartıp eski protezlerini takarlar. Böyle vakalarda hastaların yeni protezlerine alışmaları çok uzun sürebilir.

Protezler ağız ortamında az da olsa bazı değişiklikler yaratır. Bu değişiklikler bazı seslerin telaffuzunda zorluklar yaratabilir. Hasta yüksek sesle okuyarak ve tam doğru telaffuz edemediği sesleri tekrarlayarak kısa sürede eskisi gibi normal konuşabilir. Fakat özellikle ön dişlerin yerleri konusunda bir hata varsa, bunların hekim tarafından düzeltilmesinden başka çare yoktur.

Acil Ağrım Var

Ağrı
Her türlü ağrıda dişlerinizi fırçalayıp iyice temizleyin.

 

Travma
Hiç zaman kaybetmeden diş hekiminiz ile temasa geçin.

Ağız Bakımı

Diş hekimi tarafından farklı bir fırça önerilmediği müddetçe küçük başlı, sık kıllı, kıl uçları yuvarlatılmış, düz kesimli kıl demetleri olan, yumuşak veya orta sert fırçalar seçilmelidir.

Sterilizasyon

Kliniğimizde, dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemlerinde aşağıdaki, evrensel kabul edilen, önlemler alınmaktadır:

Dijital Görüntüleme

Dijital radyografi; geleneksel filmler yerine sensörlerin kullanıldığı bir X-Ray görüntüleme tekniğidir.

Engellilerde Diş Sağlığı

Engelli bireylerde dişler nasıl fırçalanmalıdır?

Ayakta durabilen çocuklarda çocuğun arkasına geçilip, bir elimizle başını desteklerken diğer elimizle fırçalama yapılır.

Lazer Destekli Diş Hekimliği

Yakın zamana kadar dişhekimliği alanında sadece yumuşak doku operasyonlarında ve diş beyazlatırken kullanılan lazer enerjisi, günümüzde daha geniş alanlarda kullanılır hale getirilmiştir.

İmplant Uygulamaları

İmplant ağız içindeki total yada bölgesel diş eksikliklerinin giderilmesi için çene kemiklerinin içine uygulanan ve diş köklerini taklit eden titanyum parçalardır.

Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi

Dişlerin Çekim Nedenleri

 • Dolgu veya protez yapılamayacak kadar harap olmuş dişler
 • Kanal tedavisinin yapılamadığı akut veya kronik iltihaplı dişler

Diş Tedavileri

Estetik Diş Hekimliği

Güzel bir gülüş ancak sağlıklı diş ve dişetleri ile mümkün olabilmektedir. Rutin kontroller sırasında yapılan diş temizlikleri ve gerekirse diş eti düzenlemeleri estetik ve sağlıklı bir gülüş için vazgeçilmez uygulamalardır.

Özel Güneş Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

G.M.K.P. Mah. Öztrak Cad.
atılım Sitesi No:6/2
C Blok Kat: 1
Çerkezköy - TEKİRDAĞ

Tel 1 : 0 282 726 95 55
Tel 2 : 0 282 726 25 22
GSM  : 0 532 435 77 97

info@gunesdis.com

Pazartesi-Cuma » 10:00 -  20:00

Cumartesi » 10:00 - 17:00

Randevunuzu online alın, boş yere sıra beklemeyin!

 

» Online Randevu Formu